Exteriörbedömning av kanin
Vid exteriörbedömningen tittar domaren på vikt, rasprägel och presentation, klornas färg, öronlängd, kroppsform, pälsens täthet och kvalitet, färg och teckning samt kaninens kondition, vård o sundhet.
Noteringarna görs på ett bedömningskort.
När kaninen kommer fram på bedömningsbordet tittar domaren på kortet så att ras och färg är rätt. Därefter kontrolleras att numret i kaninens vänstra öra stämmer med det som står på kortet. Kaniner födda 2005 och senare ska ha ett uppfödarnummer i höger öra.
Är numret fel jämförs kortet med anmälningssedeln. Har uppfödaren uppgivit fel nummer utesluts kaninen från bedömning.
Viltgrå Hermelinhona med ungar
Punkter på bedömningskortet
· Vikten kontrolleras.
·
Rasprägel och presentation
Domaren tittar på öronens ställning och längd, (på alla typer av Vädur mäts öronläng-den från spets till spets) ser efter om kaninen har någon hakpåse och att den sitter fint på bordet. Sedan vänder domaren på kaninen, kontrollerar kön, svans, tänder, buk- och klofärg.
·
Kroppsform
Vid bedömning av kroppsform stryker domaren kaninen längst rygg och sidor för att avgöra om den är välformad och inte har några utstående kanter.
·
Pälsens kvalitet
avgörs genom att känna på "slaget" i pälsen. Är kvaliteten bra faller pälsen på plats med en gång, när domaren stryker den mothårs.
·
Pälsens täthet
kontrolleras genom att domaren blåser i den.
·
Färg och teckning
som är nästa punkt på bedömningskortet är helt beroende på vilken variant man har.
·
Kondition, vård och sundhet
. Uppfödaren ska se till att alla klorna finns, är klippta och att kaninen är ren överallt. Misstänker du att kaninen är sjuk skall du lämna den hemma. Sjuka djur bedöms inte.
Stam
En hane och två honor som tävlar tillsammans
Grupp
Tre hanar eller tre honor som tävlar tillsammans
Kollektion
Fyra kaniner som tävlar tillsammans, båda könen ska vara representerade
Elitgrupp
Fyra kaniner oberoende av ras, färg, teckning, hårstruktur, kön eller ålder tävlar
tillsammans
1,0
Hane
0,1
Hona
1,2
En hane och två honor
0,3
Tre honor
3,0
Tre hanar
Vuxna djur
Kaninen ska vid bedömningen vara minst sex månader
Ungdjur
På bedömningsdagen ska kaninen vara minst fyra månader
Så här går det till på en utställning
Utställningsburar med numrerade burfack och bedömningskort
Utställningsarrangören ser till att du får reda på i vilket burfack du skall sätta in din kanin. Antingen får du en lapp hemskickad eller delas nummerlappen ut på utställningen. Burfacken är numrerade. Sätt kaninen och en vattenskål i det fack som motsvarar numret du fått.
Särskilt utsedda bärare hämtar din kanin och bär fram den till vägning och sedan till en domare. Efter det att kaninen är bedömd bärs den tillbaka till sitt burfack. På varje burfack sätts ett kort upp där resultatet av domarens bedömning finns, alltså hur många poäng kaninen har fått.
Kaninen skall nu sitta i sitt burfack tills efter prisutdelningen. Är det en utställning som pågår under två dagar skall kaninen vara kvar på utställningen under natten.
Anmälnings klasser
B
:
Ungdjur (enskilda, stammar och grupper).
C: Enskilda kaniner
som tävlar i konkurrens med varandra.
D:
Avkastningsbedömning (hona med ungar). Ungarna skall vara minst 42 och högst 56 dagar gamla. Ungarna behöver inte vara märkta i vänster öra.
E:
Familjegrupp
(mor eller far med minst fem avkomlingar).
F: Kollektioner
(fyra kaniner av samma ras och färg-, päls- eller teckningsvariant). Kollektionen kan bestå av både vuxna och ungdjur.
G: Elitgrupp (fyra djur oberoende av ras, färg, teckning, hårstruktur, kön, ålder och men de ska vara minst fyra månader).
K:
Produkter (framställda handarbeten).
|
Rätt i fylld anmälningsblankett
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anmälan inkom NR |
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
ANMÄLNINGSSEDEL |
|
|
|
|||||||||||||||
Ras |
Hermelin |
Färgvariant |
Viltgrå |
Klass |
A |
||||||||||||||||||
|
Kön |
Märkt |
|
|
Ålder |
Uppfödning |
Hona med ungar |
Till
salu |
Pris |
||||||||||||||
Katalognr |
Hane |
Hona |
V öra |
H öra |
Födelsedatum |
mån |
dag |
Egen |
Inköpt |
Antal |
Födelsedatum |
||||||||||||
|
|
X |
656 |
A93 |
2006-04-01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
X |
624 |
A93 |
2006-01-22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
X |
|
617 |
A93 |
2006-01-08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
Utställningsplats |
|
|
Mörrum |
Datum |
2006-12-30 |
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
Namn |
Ziv o Zoo-Erik |
Telefon |
0454-428 13 |
||||||||||||||||||||
Adress |
Krusbärsvägen 12 |
Mobiltel |
|
||||||||||||||||||||
Postadr |
293 41 Olofström |
Medlem län |
Blekinge |
Senior |
|
||||||||||||||||||
e-postadr |
siv.bromster@skaf.info |
Medlemsnummer |
793 o 794 |
Junior |
x |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
Anmälningsavgift kr |
150 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
Champion
För att bli Svensk Utställningschampion måste kaninen uppnå minst 95 poäng vid 3 st tillfällen Kaninen måste ha varit bedömd av minst 2 st olika domare och minst en bedömning måste ha varit i vuxen klass.